Koszyk

5 naukowo udowodnionych korzyści z przyprowadzania zwierzaków do biura

Coraz więcej firm zezwala pracownikom na przyprowadzanie do biura swoich czworonogów. Okazuje się, że obecność zwierząt w miejscu pracy może wpływać pozytywnie nie tylko na pupili, ale też na samopoczucie pracowników i funkcjonowanie całej organizacji. Poznaj 5 naukowo potwierdzonych powodów, dla których warto stworzyć tego typu biuro!

Ulubione miejsce większości psów jest tuż przy nodze ukochanego opiekuna. Nic więc dziwnego, że zwierzęta, które mogą towarzyszyć swoim opiekunom w pracy, zazwyczaj odczuwają znacznie mniej stresu. Zamiast spędzać długie godziny w samotności, stają się częścią biurowego życia i środowiska społecznego. To ogromna korzyść, zwłaszcza dla towarzyskich ras psów, które najlepiej czują wśród ludzi.

Psy przyprowadzane do biura są stymulowane zarówno fizycznie, jak i psychicznie dzięki interakcji z różnymi ludźmi oraz przebywaniu w nowym otoczeniu – zauważa ekspertka współpracująca z zooplus, Iga Kublik, właścicielka szkoły behawioralnej Iga psiga. – Może to być pomocne w pracy nad niektórymi problemami behawioralnymi, takimi jak np. lęk separacyjny. Biurowe życie sprzyja również częstszym spacerom, co wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie zwierzaków.

Co ciekawe, możliwość przyprowadzania czworonogów do miejsca pracy przynosi korzyści dla obu stron. Liczne badania naukowe potwierdzają, że biura „pet-friendly” (czyli przyjazne zwierzakom domowym) wpływają pozytywnie także na pracowników i całą firmę. W jaki sposób?

Zwiększenie produktywności

Tegoroczne badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Psychology dowodzi, że zwierzęta w miejscu pracy mogą znacząco podnieść naszą produktywność. Naukowcy z Instituto Universitário de Lisboa przeanalizowali wpływ prozwierzęcej polityki stosowanej przez portugalskie firmy. Pod uwagę wzięli takie praktyki jak: stała możliwość przyprowadzania psów do biura, jednorazowy „dzień zwierzaków w biurze”, adoptowanie przez firmę zwierzęcej „maskotki” czy dodatkowy urlop z powodu chorego pupila.

W 30% poddanych analizie organizacji takie praktyki wpłynęły na podniesienie produktywności i poprawę wyników. Niemal co piąta firma odnotowała również wzrost ogólnego poziomu szczęścia wśród pracowników.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Washington State University, którzy w 2021 roku badali wpływ zwierząt domowych na wyniki studentów. Okazało się, że interakcja z psami poprawia zdolność myślenia, planowania, zapamiętywania i koncentracji. Co ciekawe, efekt ten utrzymywał się nawet przez sześć tygodni po kontakcie z czworonogiem.

Te wyniki nie powinny nikogo dziwić. Opieka nad psem w biurze oznacza częste spacery i zabawę. A to zapewnia pracownikom krótkie, regularne przerwy, które mogą wykorzystać na przewietrzenie głowy, co wpływa na poprawę produktywności – komentuje ekspertka.

Silniejsze poczucie wspólnoty

Biura przyjazne zwierzakom sprzyjają budowaniu silniejszego poczucia wspólnoty wśród członków zespołu. Potwierdza to ankieta przeprowadzona przez Banfield Pet Hospital w 2016 roku. Aż 79% z ponad 1000 przepytanych amerykańskich pracowników przyznało, że obecność czworonogów w miejscu pracy poprawiła ich relacje z kolegami.

Przebywanie psa w siedzibie firmy może działać jako czynnik zacieśniający więzi społeczne. Niezależnie od tego, czy chodzi o wspólny spacer z pupilem podczas przerwy na lunch, czy krótką zabawę ze zwierzakiem, to świetna okazja do nieformalnych interakcji między pracownikami – zauważa behawiorystka.

Badania potwierdzają, że sama obecność czworonoga zwiększa liczbę i jakość kontaktów społecznych. Wie o tym chyba każdy właściciel, który choć raz wyszedł ze swoim pupilem na spacer do parku. Pies to świetny pretekst do rozmów i nawiązywania relacji z innymi.

Obniżenie poziomu stresu wśród pracowników

O tym, że zwierzaki poprawiają samopoczucie, dowiemy się od każdego, kto ma w domu swojego pupila. Ale czy rzeczywiście obecność psa lub kota w biurze może pomóc zredukować poziom hormonu stresu w naszym organizmie? Naukowcy twierdzą, że tak. Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez Virginia Commonwealth University wykazało, że osoby, które zabierały swoje psy do miejsca pracy, miały w ciągu dnia niższy poziom kortyzolu w ślinie w porównaniu do tych, którzy tego nie robili.

Podobne wnioski płyną z badania przeprowadzonego w 2024 roku przez naukowców z University of Denver. Jak wynika z ich analiz, obcowanie z psem nie tylko poprawia naszą reakcję na zdenerwowanie, ale także pomaga szybciej wrócić do formy po nagłych sytuacjach stresowych. Z kolei badacze z Purdue University udowodnili, że obecność czworonogów w miejscu pracy (w tym przypadku w szpitalach dziecięcych) korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne członków zespołów medycznych.

Zwiększenie atrakcyjności firmy

W Polsce obecnie więcej rodzin decyduje się na psa niż dziecko. Jak wynika z badań ConsumerAffairs, 58% millenialsów i 70% przedstawicieli pokolenia Z wolałoby mieć zwierzę zamiast potomstwa. Możliwość zabrania pupila do biura staje się wobec tego coraz ważniejszym kryterium przy wyborze pracy. Otwartość na zwierzęta może więc stanowić istotną przewagą konkurencyjną firmy w procesie pozyskiwania pracowników.

Z sondażu przeprowadzonego na amerykańskim rynku przez OnePoll na zlecenie firmy Vester wynika, że na Zachodzie trend ten jest już wyraźnie zauważalny. Aż 60% ankietowanych z USA przyznało, że rozważyłoby odejście z pracy, gdyby kolidowała ona z opieką nad ich zwierzęciem. Z kolei 40% byłyby gotowych zaakceptować obniżkę wynagrodzenia, aby móc pracować w środowisku przyjaznym psom czy kotom.

Jak informuje PETHELP w badaniu z 2022 roku, aż 97% Polaków twierdzi, że chciałoby pracować w firmie przyjaznej zwierzętom. Taka polityka jest bowiem postrzegana jako dowód na to, że organizacja dba o wyższe wartości i troszczy się o kwestie wykraczające poza sam zysk.

Większa lojalność wobec pracodawcy

Niedawne badanie przeprowadzone przez Nationwide we współpracy z Human Animal Bond Research Institute (HABRI) ujawniło, że ​​90% Amerykanów zatrudnionych w miejscach przyjaznych zwierzętom czuje silne związanie z misją swojej firmy, jest zaangażowanych w swoją pracę i chętnych do polecania swojego pracodawcy innym. Dla porównania, miejsca, które nie wdrożyły tej polityki, osiągnęły w tym aspekcie zaledwie 65%.

Co więcej, trzykrotnie więcej pracowników zatrudnionych w biurach „pet-friendly” przyznało, że ma pozytywne relacje ze swoim szefem i całym zespołem. Są oni też bardziej skłonni pozostać w firmie na dłużej. Wyniki te były podobne zarówno wśród właścicieli pupili, jak i osób, które nie posiadają zwierząt domowych.

Na co zwrócić uwagę, umożliwiając pracownikom przyprowadzanie psów do biura?

Oczywiście, stworzenie biura przyjaznego psom i innym zwierzętom domowym nie jest prostym zadaniem. Firmy muszą wziąć pod uwagę szereg wyzwań, zanim zdecydują się na wprowadzenie takiej polityki.

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie każdy czuje się komfortowo w towarzystwie psa w biurze – podkreśla Iga. – Należy także uwzględnić alergie lub lęki, które mogą stanowić poważną przeszkodę. Ważne więc jest, aby organizacje wprowadziły jasne zasady, które nie będą dyskryminować osób, które nie chcą pracować w obecności zwierząt.

Konieczne jest również zaplanowanie, w których częściach biura obecność psów będzie dozwolona, a do których nie będą miały one wstępu. Należy też rozważyć, jakie kroki firma powinna podjąć z wyprzedzeniem, aby zapewnić higieniczne i bezpieczne warunki pracy. Stworzenie takich zasad sprawi, że zarówno miłośnicy zwierząt, jak i osoby z alergiami będą czuły się komfortowo podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Duża odpowiedzialność spoczywa także po stronie pracowników. Członkowie zespołu, którzy chcą przyprowadzać swoje zwierzęta do biura, powinni upewnić się, że ich pupile są odpowiednio wyszkolone i potrafią właściwie się zachowywać w środowisku biurowym.

Nie zapominajmy też o najważniejszym. Decydując się na taki krok, opiekunowie psów powinni stawiać na pierwszym miejscu dobro swoich pupili. Gwarny open space może nie być odpowiednią przestrzenią dla psów lękliwych lub z innymi problemami behawioralnymi. Psy potrzebują też więcej snu niż ludzie, powinny więc mieć zapewnione w biurze miejce do odpoczynku, w którym nikt im nie będzie zakłócał spokoju. Wprowadzenie polityki przyjaznej zwierzętom wymaga ścisłej współpracy między pracodawcą a pracownikami. Zadaniem firmy jest zapewnienie pozytywnych doświadczeń zarówno ludziom, jak i czworonogom, a także przeszkolenie pracowników w zakresie bezpiecznych kontaktów ze zwierzętami, najlepiej z pomocą behawiorysty – podsumowuje ekspertka.

Zwierzęta redukują nasz poziom stresu, skłaniają do robienia częstszych przerw i poprawiają atmosferę w miejscu pracy. Obecność pupili w przestrzeni biurowej – choć może stanowić wyzwanie – przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale również samej organizacji. Jak jednak podkreślają eksperci, proces wprowadzania polityki przyjaznej zwierzętom wymaga starannego zaplanowania.

 Pies w biurzeMagazyn zooplus

Nie czyta maili i nie odbiera telefonów — pies w pracy potrafi jednak znacznie podnieść produktywność i samopoczucie pracowników.

Przeczytaj >
 10 oznak, że Twój pies jest szczęśliwyMagazyn zooplus

Po czym poznać, że psu dobrze się wiedzie? Skąd mam wiedzieć, że zajmuję się pupilem faktycznie tak, jak należy i, że jest szczęśliwy?

Przeczytaj >
 Jak obliczyć wiek kota?Magazyn zooplus

Wiek psa można obliczyć łatwo: Jeden rok życia psa równa się mniej więcej siedmiu ludzkim. A jak obliczyć wiek kota?

Przeczytaj >