zdjęcie: podopieczny Fundacji Hospicjum dla Kotów Bezdomych; autor zdjęcia: Marcin "Amator" Wojtasik
5 stycznia 2022
Fundacja Hospicjum dla Kotów Bezdomnych, podobnie jak wiele organizacji prozwierzęcych, powstała w oparciu o wcześniejszą działalność wolontaryjną prywatnej osoby. Agnieszka "Agn" Szubert od 2005 roku prowadziła dom tymczasowy dla kotów, współpracując z różnymi fundacjami i osobami niezrzeszonymi z całej Polski. Bardzo szybko dom ten wyspecjalizował się w opiece nad trudnymi, często paliatywnymi przypadkami i wtedy też zaczął rodzić się pomysł stworzenia hospicjum dla kotów.
W swoim zamyśle nie miało być to jednak miejsce, do którego opiekunowie starych i chorych zwierząt mogliby oddać swoich wieloletnich podopiecznych, pozbywając się tym samym problemów związanych z opieką i ewentualnym podejmowaniem decyzji o eutanazji. Kocie Hospicjum jest domem, w którym koty nie mające wcześniej własnego miejsca, mogą znaleźć przystań, gdzie w ostatnich dniach lub miesiącach życia zaznają spokoju i stałej troski ze strony człowieka.
Podopiecznymi Hospicjum są przede wszystkim koty stare i/lub przewlekle, bądź też nieuleczalnie chore (szczególnie nowotworowe, nerkowe i nosiciele FIV), z wadami wrodzonymi, po ciężkich urazach, niesamodzielne z różnych względów; z założenia nieadopcyjne. W hospicjum mają zapewnoną dożywotnią opiekę – pomoc weterynaryjną, odpowiednie leczenie i wyżywienie, spokój, ciepłe posłanie, czyste kuwety, oraz co najważniejsze: ciągłą obecność człowieka i kontakt z nim, jeśli tylko chcą. Pozostają pod ciągłą opieką weterynaryjną najlepszych toruńskich (i nie tylko) lecznic. Wszystkie zwierzęta przebywające w Kocim Hospicjum są obligatoryjnie kastrowane/sterylizowane.
Zwierzęta mają do dyspozycji mieszkanie o powierzchni 170m2. Nie ma w nim boksów, a klatki kenelowe są wykorzystywane jedynie w razie konieczności, takich jak proces adaptacji w nowym otoczeniu, czy rekonwalescencja w trakcie choroby. Hospicjum dysponuje również specjalistycznym sprzętem (takim jak inkubator dla małych zwierząt). W samym tylko 2021 roku w hospicjum przebywało stale ok. 80 kotów.
Poza działalnością stacjonarną, Kocie Hospicjum wspiera również osoby prywatne (szczególnie karmicieli kotów wolno żyjących, a w określonych przypadkach również opiekunów zwierząt właścicielskich). Finansuje sterylizacje i kastracje, opłaca leczenie, pomaga przy zakupie karmy, doradzamy. W ubiegłym roku hospicjum objęło w ten sposób 1000 bezdomnych zwierząt.
Organizacja podejmuje również działania edukacyjne w zakresie nie tylko opieki nad zwierzętami towarzyszącymi, ale również w kwestiach związanych z systemowym ograniczaniem nadpopulacji zwierząt bezdomnych, zjawiskiem bezdomności zwierząt, czy sytuacją i statusem prawnym kota domowego w Polsce.
Czym jest zoolove? To jeden z programów charytatywnych sklepu zooplus. Ideą programu jest pomoc różnym organizacjom działającym na rzecz zwierząt w Polsce. Obecnie grupy i fundacje dołączające do programu otrzymują przez cały miesiąc wsparcie finansowe. Pieniądze, które do nich trafiają, pochodzą ze sprzedaży produktów marki zoolove – na konto organizacji trafia 10% wartości sprzedaży netto każdego sprzedanego artykułu. Do tej pory klienci zooplus pomogli ponad trzydziestu organizacjom w kraju, łącznie przekazując im ponad 500 tysięcy złotych. Więcej informacji: TUTAJ.
Źródło zdjeć: Hospicjum dla Kotów Bezdomnych; autor: Marcin "Amator" Wojtasik
W listopadzie i w grudniu w programie zoolove uczestniczy Fundacja Pod Psią Gwiazdą, która prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kłodzku. W schronisku bezdomne zwierzaki znajdują bezpieczne schronienie i możliwość znalezienia dla nich nowego domu.
Od 7 do 21 kwietnia trwa akcja InPostu „Paczka dla zwierzaczka”, której partnerem jest zooplus.pl.
W sierpniu ZOOPAKI pełne karmy i akcesoriów dla zwierząt trafiły do oddziałów TOZ w Węgrowie, Suwałkach, Płocku, Ząbkowicach Śląskich i Dzierżoniowie.