Od lat właściciele psów i kotów chętnie sięgają po karmę dla zwierząt z recepturą bezzbożową. Karmy te nie zawierają między innymi pszenicy, owsa, kukurydzy czy ryżu. Jednym z najczęstszych powodów przejścia na karmę „bezzbożową” są alergie lub nietolerancje. Okazało się jednak, że są one mniej powszechne u psów i kotów, niż zakładano. Znacznie częściej przyczyną reakcji alergicznych są białka z wołowiny, jajek czy mleka krowiego. Niemniej jednak niektóre białka zbóż, takie jak białko pszenicy lub kukurydzy, mogą mieć decydujące znaczenie o danej nietolerancji.
Ogólnie rzecz biorąc, oprócz ważnych składników odżywczych, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika, ziarna zawierają głównie węglowodany roślinne – skrobię. Dla zwierząt to ważny dostawca energii. Wbrew powszechnemu przekonaniu psy mogą do pewnego stopnia tolerować skrobię. Koty mogą również trawić niewielkie ilości zboża, które naturalnie występuje w jelitach ofiary. Wysokiej jakości, bezzbożowa dieta dla zdrowych czworonożnych przyjaciół nie jest więc koniecznością, ale w niektórych przypadkach dobrą alternatywą.
Gluten to mieszanka białek występujących w wielu rodzajach zbóż, n.p. w życie, lub jęczmieniu. Z drugiej strony inne ziarna, takie jak proso, nie zawierają glutenu. "Bezglutenowe" nie oznacza więc automatycznie, że karma w ogóle nie zawiera zboża.
Pożywienie ekologiczne trafiło do naszych supermarketów wiele lat temu i staje się coraz bardziej popularne w żywieniu zwierząt domowych. Powód: karma dla zwierząt z kontrolowanych upraw ekologicznych jest bardziej zrównoważona niż konwencjonalna karma dla zwierząt.
Surowce stosowane w karmach ekologicznych opatrzone są certyfikatami ekologicznymi, np. zielonym logo ekologicznym UE, co gwarantuje, że następujące substancje nie będą używane w uprawie wykorzystywanych roślin i produkcji mięsa:
Chemiczne fungicydy i pestycydy
Nasiona modyfikowane genetycznie
Nawozy mineralne azotowe
Spraye syntetyczne
Zamiast tego poszczególni producenci pozyskują swoje zasoby wyłącznie od firm posiadających certyfikaty ekologiczne, które hodują zwierzęta w sposób odpowiedni dla gatunku i chronią rośliny wyłącznie za pomocą biologicznych pestycydów. Terminy „ekologiczne” lub „eko” są w UE terminami chronionymi, ale ekologia nie zawsze jest ekologiczna. Więc jeśli Ty również chcesz zrobić coś dla środowiska i nakarmić swojego ukochanego karmą ekologiczną w przyszłości, powinieneś dowiedzieć się więcej o warunkach danego logo ekologicznego.
Kolejnym trendem są karmy dla zwierząt o szczególnie dużej zawartości mięsa. Aby karma dla psów lub kotów była zaliczana do mięsa o wysokiej zawartości mięsa, powinna zawierać co najmniej 60 procent lub więcej mięsa. Ale jakie są zalety i wady diety wysokomięsnej dla psów i kotów?
Pies zdystansował się od swojego przodka, wilka, nie tylko zewnętrznie, ale także żywieniowo. Podczas udomowienia psy przyzwyczaiły się do jedzenia, które otrzymały od ludzi. Obejmuje to również składniki roślinne, takie jak zioła, jagody i warzywa, które zawierają ważne substancje odżywcze, witaminy i błonnik. Rośliny zawierają ciężej przyswajalne i niezbędne aminokwasy, które służą jako budulec niezbędnych białek. Wysoko przyswajalne aminokwasy, takie jak lizyna czy tryptofan, znajdują się głównie w mięsie.
W przeciwieństwie do psów, koty są bezwzględnymi mięsożercami i zaspokajają swoje potrzeby energetyczne głównie poprzez spożywanie białek zwierzęcych. Jeśli karma dla kota nie zawiera wystarczającej ilości mięsa, Twój kot nie będzie w stanie przyjąć wystarczającej ilości niezbędnych aminokwasów, tauryny i argininy. Kotowi zagrażają wtedy choroby mięśnia sercowego (np. kardiomiopatia rozstrzeniowa) i oczu oraz zagrażające życiu zatrucie moczem. Ponieważ aminokwasy te nie występują ( lub występują tylko w niewielkich ilościach) w składnikach roślinnych, w dawce pokarmowej konieczny jest odpowiednio wysoki udział mięsa. Należy jednak unikać zawartości mięsa w 100 procentach, ponieważ nadmierna podaż białka na dłuższą metę uszkadza nerki.
Wysoka zawartość mięsa jest zatem zaletą dla psów i obowiązkową dla kotów. Jeśli podajesz zwierzęciu karmę z dużą ilością mięsa, powinieneś zadbać o zbilansowaną jego dietę.